انتخاب خودرو

7 محصول

کلاچ و گیربکس

سیستم انتقال نیرو یا همان گیربکس شاید یک سامانه جداگانه نسبت به موتور به حساب می‌آید، اما جزء اصلی و جدا نشدنی از قوای محرکه اتومبیل‌ها بشمار می‌رود. سیستم انتقال نیرو از قطعات و لوازم یدکی متفاوتی تشکیل شده است که از آن‌ها می‌توان به کلاچ  و گیربکس  و قطعات جزئی آن‌ها اشاره کرد.

گیربکس یا جعبه دنده وظیفه انتقال قدرت کنترل شده از موتور به چرخ‌ ها را برعهده دارد. بوسیله گیربکس می‌توان قدرت تولید شده توسط موتور را بسته به نیاز برای حرکت خودرو را به چرخ‌ها منتقل کرد. انتقال قدرت از موتور بوسیله یک میله به نام شفت گیربکس صورت می‌گیرد و سپس بوسیله دنده‌هایی با نسبت‌های متفاوت، سرعت و گشتاور مورد نیاز ایجاد می‌شود. به صورت کلی در خودروهای امروزی گیربکس‌ها به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند. در نمونه دستی میزان نیروی منتقل شده از موتور به چرخ‌ها توسط راننده تنظیم می‌شود؛ اما در گیربکس‌های اتوماتیک این وظیفه بر عهده ECU یا همان کامپیوتر خودرو است. اما قطعه‌ای که نباید آن در سیستم انتقال قدرت فراموش کنیم، کلاچ است. یادمان نرود که انتقال قدرت از پیشرانه به گیربکس توسط سیستم کلاچ خودرو صورت می‌گیرد. کلاچ از دو قسمت اصلی به نام دیسک و صفحه کلاچ تشکیل شده است که این دو قطعه وظیفه ایجاد یک اتصال کنترل شده بین فلایویل و شفت گیربکس را بر عهده دارند. قطع و وصل اتصال بین موتور و گیربکس هنگام تعویض دنده توسط دیسک و صفحه انجام می‌شود. در زمان تعویض دنده با فشار بر روی پدال کلاچ (در گیربکس دستی) و اعمال نیرو توسط دوشاخه کلاچ اتصال بین فلایویل و گیربکس به واسطه دیسک و صفحه قطع شده و راننده به راحتی می تواند دنده را تعویض نماید. 

همانطور که متوجه شدید قطعات گیربکس و کلاچ در سیستم انتقال نیرو، اهمیت بالایی دارند؛ از همین رو متخصصان های‌موبیل به شما پیشنهاد می‌کنند که در زمان تعویض قطعات جعبه دنده حتما به استاندارد و از نشان‌های تجاری معتبر توجه کنید. فروشگاه اینترنتی های موبیل با در نظر گرفتن طیف گسترده‌ای از خودروهای وارداتی و ایرانی داخل کشور، این امکان را فراهم ساخته است تا صاحبان خودروها و متخصصان فعال در حوزه تعمیرگاهی خودرو، بتوانند کلیه لوازم یدکی و قطعات سیستم انتقال قدرت خودروها را به صورت آنلاین و غیرحضوری سفارش دهند.

برندها

حذف همه
  • 60
  • 90
  • 120